Semantic web, social media – SemantycznyWeb

Google skupi się na semantic search

przez admin dnia mar.18, 2012, w Ogólnie

Parę dni temu Wall Street Journal zamieścił ciekawy artykuł, w którym pisze o zmianach jakie szykują się nam w wyszukiwarce Google. Raczej nie dziwnym jest fakt, że wyszukiwarka ta chce skupić się na maksymalnie relewantnych wynikach zapytań. Google nie zamierza rezygnować z dotychczasowego algorytmu, według którego pokazuje wyniki tj. skupianiu się na słowach jakie ona zawiera, na tym ile linków prowadzi do strony i wielu wielu innych czynnikach. Firma chce wprowadzić do swojej wyszukiwarki mechanizm o nazwie ‘semantic search’.

Amit Singhal (Google search executive) mówi, że wykorzystane zostaną powiązania między obiektami takimi jak ludzie, miejsca i rzeczy, które Google zgromadziło w swojej tajemnej bazie danych przez ostatnie 2 lata. Powiązania te pozwolą na lepsze powiązanie fraz wyszukiwanych przez użytkowników. Przykładowo słowo ‘Google’ zostanie powiązane ze słowami takimi jak Larry Page czy Sergey Bryn (założyciele wyszukiwarki).

Obok tradycyjnych niebieskich wyników zapytań pojawią się powiązane atrybuty np. obok jakiegoś szukanego jeziora pojawią się dodatkowe atrybuty (parametry) takie jak temperatura, głębokość, miejsce znajdowania się itp. Przy niektórych zapytaniach już dziś pojawiają się na samej górze konkretne odpowiedzi na pytania takie jak „Kto jest prezydentem USA?”. Za niedługo będą udzielane także odpowiedzi na zapytania takie jak „10 największych jezior w USA” itp. Nie da się pomylić zamka błyskawicznego z budynkiem po przejściu do wyniku zapytania zwróconego przez Google.

Korzyści z tego typu powiązań odniesie nie tylko zwykły użytkownik ale także firmy, które będą mogły lepiej ukierunkować swoje reklamy na konkretnych odbiorców. Rozwiązanie to już jest wykorzystywane w znanych portalach społecznościowych takich jak Facebook. Jak widać stworzenie Google + miało nie tylko być kolejnym portalem społecznościowym lecz jednym ze środków wspomagających tworzenie dużej bazy wiedzy o zainteresowaniach użytkowników wykorzystywanych do stworzenia powiązań w semantycznym web.

Bardziej relewantne wyniki wyszukiwań pozwolą na dłuższe zatrzymywanie użytkowników na stronach i zwiększyć już i tak duże zaufanie do wyszukiwarki Google : – ) Pozwoli to na lepsze konkurowanie z portalami takimi jak Facebook czy Twitter. Dodatkowo oferowane będą „podpowiedzi” pod wyszukiwaniami o książki, gadżety, elektronikę itp., które jeszcze bardziej wydłużą obecność użytkownikach na stronach Google.

O semantycznych rozwiązaniach w największej wyszukiwarce świata mówiło się już od jakiegoś czasu ale ostatnio znów robi się o tym głośno i miejmy nadzieję, że za niedługo zobaczymy konkrety. Jeśli stanie się to faktem to z pewnością zawrzeje w branży SEO :- )

:, , , , ,

2 Comments for this entry

  • Michał

    Nie sądzę, żeby miało to jakiś wielki wpływ na branżę SEO w Polsce. Polacy szybko dotosują się do każdej zmiany algorytmu :)

  • admin

    Wielki może nie ale z pewnością utrudni to dotychczasowe sposoby na oszukiwanie wyszukiwarki przez tzw. specjalistów SEO i zmusi do poszukiwania nowych :-)

Zostaw komentarz

Spam protection by WP Captcha-Free
Szukasz czegoś?

Użyj formularza:

Jeśli nadal nie możesz nic znaleźć, napisz do mnie!

Polecane strony