Semantic web, social media – SemantycznyWeb

Semantyczny e-Commerce – wpływ na konsumenta, producenta i globalną gospodarkę

przez admin dnia gru.04, 2010, w Ogólnie

W poszukiwaniu materiałów do pracy na temat oparcia serwisów typu e-Commerce o semantyczne technologie natknąłem się na bardzo ciekawy artykuł, w którym przedstawiono wady i zalety takiego rozwiązania. Słowem wstępu kilka słów wyjaśnień na temat tego po co w ogóle zmieniać działanie dotychczasowego handlu elektronicznego w sieci Web 2.0. Jaki jest ich problem ?

Każdy wie, że szukając informacji na temat jakiegoś produktu w sieci, na który mamy akurat ochotę, przyprawić się można o ból głowy. Serwisów typu e-Commerce jest cala masa, nie mówiąc już o serwisach aukcyjnych typu allegro czy inne. Wizja semantycznego handlu elektronicznego to wcale nie utopia lecz całkiem bliska rzeczywistość…

Podstawowym problemem dzisiejszego handlu w sieci to zarówno nadmiar informacji jak i ich brak. Co z tego, że dostępnych jest cała masa sklepów internetowych, skoro nie można wybrać najlepszej oferty dostępnej na rynku ? Potencjalny klient ograniczony jest tylko i wyłącznie do tych ofert dostępnych w serwisie www, których właściciel był w stanie do nich dodać. Oferty takich sklepów były, są i póki co będą ograniczone do określonego procentu wszystkich ofert dostępnych na globalnym rynku. Dostawca produktów czy usług nie może dodać swojej oferty do wszystkich możliwych sklepów w sieci. Z praktycznego punktu widzenia jest to wręcz niemożliwe. Podobnie konsument nie jest w stanie dokonać najlepszego wyboru, gdyż nie jest w stanie przejrzeć wszystkich ofert nawet gdyby mógł je odnaleźć – zabrakło by mu czasu. Może udać się na serwis aukcyjny i się licytować licząc na to, że akurat ktoś zaoferuje mu produkt po niskiej cenie.

Obecne serwisy typu e-Commerce nie są w żaden sposób ze sobą powiązane. Dane, które dostarczają są w bezmyślny sposób „marnowane”. Nie można ich w żaden sposób wykorzystać przez inne podmioty. Dane raz wprowadzone do bazy danych w postaci np. relacyjnej nie są w żaden sposób przystosowane do ponownego użycia. Zakładając, że jakaś firma chce wykorzystać dane o produktach innej firmy z jej serwisu www, musi je ręcznie wydłubać , a następnie marnując spore ilości godzin wklepać do swojej bazy danych albo np. klienta poczty elektronicznej. Kolejną wartą uwagi sprawą jest fakt, iż przenosząc takie dane z jednego miejsca do drugiego można je zniekształcić na wiele różnych sposobów.

Niewiele serwisów e-Commerce umożliwia porównanie produktów różnych producentów pod względem określonych parametrów. Sposób ich działania każdy może sprawdzić. Czy nie lepiej było by mieć możliwość znalezienia szybko odpowiedzi na pytanie typu „gdzie i za ile mogę kupić laptopa z 6 wejściami USB” ?, albo „gdzie w Polsce można wymienić opony za mniej niż 30 PLN” ?.

Wizja semantycznej sieci, a raczej jej początek, który już następuje pozwala usunąć wszystkie opisane wyżej niedogodności. Opisując serwis www za pomocą mikroformatów, znaczników ontologii Good Relations pozwalamy na zrozumienie serwisowi e-Commerce danych, które udostępnia. Podobnie inne serwisy mogą z tych danych wywnioskować, że produkty na ich stronie są powiązane z produktami innego serwisu www. Inny sposób, który to umożliwia to umieszczenie całej swojej ofert w postaci ontologii OWL zapisanej w odrębnym pliku umieszczonym na tym samym serwerze co dany serwis e-Commerce.

To, że maszyny będą mogły wykorzystać w znacznie lepszy sposób dane z wszystkich tego typu serwisów to tylko jedna z kilku, a może nawet kilkunastu zalet jakie niesie ze sobą semantyczny e-Commerce…

Konsument

Jakie korzyści niesie semantyczny e-Commerce dla konsumenta ?

Konsument ma szybki dostęp nie do określonego procentu wszystkich ofert dostępnych na rynku, lecz do wszystkich ofert umieszczonych w sieci. Dostawcy nie muszą już płacić scentralizowanym platformom e-Commerce za umieszczenie w nich danej ofert, lecz w darmowy sposób mają możliwość bycia znalezionym przez wszystkich użytkowników internetu. Semantyczne wyszukiwarki internetowe za pomocą „wyrafinowanych” zapytań odnajdą każdy produkt opisany za pomocą semantycznych technologii takich jak RDF czy OWL. Konsument może dokładnie określić model oraz parametry produktu, który go interesuje lub zlecić to zadanie odpowiedniemu programowi – asystentowi (agentowi), który automatycznie wyszukiwał będzie produkty odpowiadające preferencją określonego konsumenta.

Producent (dostawca usług)

Lepszy dostęp do konsumenta. Mniejsze koszty. Większa transparentność rynku. Niszowe przedsiębiorstwa mają większe szanse dotarcia do określonego odbiorcy. Powoduje to jednak zmniejszanie się łańcucha wartości poszczególnych firm co powoduje zwiększanie się konkurencyjności w branży.

Gospodarka

Większa transparentność rynku, tańsza i szybsza możliwość dotarcia do konsumenta przez producentów pozwala na zmniejszenie nakładów finansowych przeznaczonych na reklamę. Powoduje to zwiększenie szans dla małych i średnich firm w walce o konsumenta. Lepsza sytuacja niszowych firm pozwoli im na zwiększenie ich marży handlowej, a tym samym na wzrost zatrudnienia w poszczególnych sektorach gospodarki.

Kolejna ważna sprawa to istniejący obecnie w sieci rozrzut informacji (dysproporcja cen w sklepach internetowych). Poniższy rysunek pokazuje jak zmienia się oczekiwany zysk krańcowy w zależności od czasu wyszukiwania informacji. Semantyczny e-Commerce pozwoli zmniejszyć czas wyszukiwania informacji o produktach, a tym samym zwiększy zysk całkowity, który zwiększa się wraz ze zmniejszanie zysku krańcowego.

Przez zmniejszenie dysproporcji cenowej (asymetryczności informacji) zmniejszy się również ilość osób, którzy wolą zapłacić więcej znanemu serwisowi za produkt, tylko dlatego by mieć pewność, że pochodzi on z markowego źródła. W konsekwencji powinna zwiększyć się wydajność sklepów internetowych oraz ich użyteczność dla konsumentów czy firm.

źródło: opracowanie własne na podstawie "Reduction of price dispersion through Semantic E-commerce : A Position Paper"

Zwiększenie dochodu rozporządzalnego przez konsumentów spowodowane zmniejszeniem nietrafionych zakupów pozwoli im na lepsze inwestowanie zgromadzonych oszczędności w przyszłości.

Opisane wyżej korzyści nie pozostawiają żadnych wątpliwości, czy zastosowanie semantycznych technologii w serwisach typu e-Commerce ma rację bytu. techniczne podstawy do zrealizowania tej wizji już istnieją. Wystarczy tylko „trochę” chęci i promocji technologii takich jak RDF, OWL, SPARQL i pokrewnych…

:, , ,

1 Comment for this entry

  • Michał

    Dobry artykuł. Dodałbym jeszcze do niego fakt, że jak semantyczny e-commerce będzie już funkcjonował w pełni i ontologia nie będzie już tylko trudnym słowem to nastąpi migracja w stronę tworzenia własnych sklepów internetowych tych sprzedających, którzy oferują się teraz na Allegro i płacą za wystawianie produktów.
    Stymulujące to będzie również dla rynku pracy: koderów stron wszelkiej maści oraz menadżerów CMS. Piszę teraz pracę o tym i temat też mnie bardzo zaciekawił.

Zostaw komentarz

Spam protection by WP Captcha-Free
Szukasz czegoś?

Użyj formularza:

Jeśli nadal nie możesz nic znaleźć, napisz do mnie!

Polecane strony