Semantic web, social media – SemantycznyWeb

Sig.ma – eksplorator Semantycznego Web

przez admin dnia paź.02, 2010, w Aplikacje

Sig.ma to chyba jedyna na dzień dzisiejszy przeglądarka, generator danych oraz API dla Semantycznego Web’a. Oparta na projekcie Sindice aplikacja pozwala przeszukać całą semantyczną sieć. Wystarczy opisać dane za pomocą RDF, RDFa lub Microformats. Następnie zadbać o to aby dane te zostały w jak najszybszy sposób zaindeksowane, a na końcu odwiedzić stronę sig.ma i wykorzystać aplikację na 3 możliwe sposoby…


Aplikacja ta działa zaskakująco dobrze i umożliwia edycję otrzymanych danych na wiele sposobów. Wykorzystać ją można:

  1. Jako przeglądarkę danych (wyszukiwarkę)
  2. Jako widget, który można umieścić na swojej stronie www z interesującymi nas danymi
  3. Jako API dla różnych aplikacji. Otrzymujemy URI, a dane można wygenerować w różnych formatach: RDF, JSON itp.

Na swojej stronie twórcy Sig.ma wyraźnie dają do zrozumienia, że dane pochodzące z ich aplikacji są póki co narażone na drobne niedokładności i „zanieczyszczenia”. Jest to spowodowane tym, że istniejąca obecnie sieć semantyczna jest w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Jest dzieckiem, który dopiero raczkuje i dane indeksowane przez semantyczne bazy nie są w żadne sposób filtrowane. Google i Yahoo coraz poważniej rozważają wartość semantyki na stronach www, co może wpłynąć na poprawę całej sytuacji w niedalekiej przyszłości. Aplikacja doskonale nadaje się do wyszukiwania osób. Wpisując imię i nazwisko osoby, która umieściła swoje dane w ontologii FOAF w dowolnym pliku .rdf lub wykorzystując np. Microformats, otrzymamy całkiem niezły profil tej osoby. Wpisując np. „Katowice” otrzymamy na pewno rzetelne dane gdyż większość informacji o mieście pochodzi z bazy DBPedia.

Czas oczekiwania na pojawienie się nowo powstałej semantycznej strony w bazie Sig’my jest bardzo krótki za sprawą Sindice. Po dodaniu owej strony przez formularz wystarczy około 15′u minut na to, aby zostały rozpoznane i uwzględnione w jej wynikach.

Więcej informacji w poniższym filmiku, który prezentuje możliwości opisywanej aplikacji.

Sig.ma – Live views on the Web of Data from Sindice Team on Vimeo.

:, , , , , ,

Zostaw komentarz

Spam protection by WP Captcha-Free
Szukasz czegoś?

Użyj formularza:

Jeśli nadal nie możesz nic znaleźć, napisz do mnie!

Polecane strony