Semantic web, social media – SemantycznyWeb

„Semantyczny Internet” w magazynie Linux+

przez admin dnia paź.08, 2010, w Ogólnie

Przeglądając różne magazyny o tematyce IT w języku polskim z ciekawością patrzę na to czy są jakieś wzmianki na temat Semantic Web i tematów pokrewnych. Niestety jak do tej pory, marne moje oczekiwania, ale już jakiś czas temu natknąłem się na takową tematykę w magazynie Linux+, podobno od jakiegoś czasu tylko internetowym i w 100% darmowym piśmie, więc śmiało można tutaj co nieco na ten temat napisać…

W wydaniu z lutego tego roku pojawił się artykuł pt. „SPARQL – język zapytań dla semantycznych baz danych„. Przeczytałem i powiem szczerze, że nic nowego się nie dowiedziałem, co w tamtej chwili już wiedziałem na ten temat. Dla kogoś kto nie ma żadnego pojęcia na temat języka SPARQL, informacje tam zawarte pozwolą na całkiem wartościowe zapoznanie się z tematyką (biorąc pod uwagę, że autorem tego artykułu jest człowiek będący z wykształcenia filozofem).

Drugim artykułem dotyczącym Web 3.0 pojawił się znowu we wspomnianym magazynie w lipcowym wydaniu. Temat artykułu to „Web 3.0 – czyli semantyczny Internet„.

Ten sam autor co poprzedno opisuje na początku artykułu wizję semantycznej sieci www i … od razu przechodzi do punktu o nazwie Mikroformaty – czyli znaczników microformats – hCard, hCalendar itd. Jak dla mnie to trochę nie na miejscu, gdyż ja bym napisał na początku o samym formacie RDF następnie o RDFa, a dopiero później o mikroformatach, nie wspominając już o samym OWL czyli języku zapisu ontologii. Być może autor pomyślał, że potencjalny czytelnik nie ma ochoty „meczyć się” ontologiami, a prosty zapis semantycznych znaczników w kodzie strony sprawi, ze temat stanie się łatwiejszy, lżejszy i przyjemniejszy…

Dalej autor pisze (a raczej wspomina) o wnioskowaniu w semantycznej sieci www. Podaje przykład strony trueknowledge.com jako serwisu udzielającego odpowiedzi na zapytania w języku naturalnym… i kończy artykuł.

Cieszy mnie sam fakt pisania o tej tematyce w tego typu magazynach, ale dlaczego tylko tyle ? Jeśli ktoś znalazł coś ciekawego na temat semantycznej sieci www w innych podobnych magazynach to niech da znać!

Zainteresowanych wspomnianymi artykułami zapraszam na stronę http://lpmagazine.org/pl, na której można je znaleźć i za darmo pobrać.

:,

Zostaw komentarz

Spam protection by WP Captcha-Free
Szukasz czegoś?

Użyj formularza:

Jeśli nadal nie możesz nic znaleźć, napisz do mnie!

Polecane strony