Semantic web, social media – SemantycznyWeb

DBpedia Mobile na iPhone 3G i innych urządzeniach przenośnych

przez admin dnia paź.03, 2010, w Aplikacje

Aplikacja DBpedia Mobile dostępna jest już od prawie 2 lat. W chwili pisania tego postu działanie wersji demonstracyjnej na oficjalnej stronie odbiega trochę od tej opisywanej w publikacjach (chwilowe problemy?, aplikacja działa w 100% na urządzeniu ?), lecz sama idea jest bardzo ciekawa i  zapewne mało kto o niej słyszał, więc warto trochę o niej napisać.

Jest to jedna z ciekawszych semantycznych aplikacji, pożyteczna np. w dużych miastach gdzie potrzebujemy natychmiastowej informacji o otaczających nas obiektach.
W przeciwieństwie do zwykłej mapy nawigacyjnej znanej z popularnych GPS’ów dostajemy pełny opis obiektów wraz ze zdjęciami i innymi ciekawymi opcjami przeglądu. Widok mapy może być w dowolny sposób filtrowany a nawet edytowany przez użytkownika w czasie rzeczywistym. Wygenerowane linki powiązane z innymi stronami ułatwiają nam poszukiwanie dalszych informacji. Całość informacji pochodzi z dobrze znanej miłośnikom semantycznej sieci www – chmury Linked Open Data

Istota działania DBpedia Mobile:

Źródło: http://www.wiwiss.fu-berlin.de/en/institute/pwo/bizer/research/publications/Bizer-Becker-DBpediaMobile.pdf

Jak widać na powyższym rysunku calość opiera sie na trzech głównych elementach:

  1. LOD (Linked Open Data)
  2. Semantyczne wyszukiwarki takie jak Sindice, Falcons
  3. Aplikacja Marbles

O chmurze Linked Open Data już kilka razy wspominałem. O semantycznych wyszukiwarkach napisałem trochę w przed ostatnim poście, lecz o aplikacji Marbles jeszcze nie pisałem, więc pare słów wyjaśnień.

Marbles to aplikacja działająca po stronie serwera, która formatuje dane z semantycznej sieci www dla klientów XHTML wykorzystując „słownik” Fresnel. Fresnel mówi o tym, które właściwości z poszczególnego grafu RDF lub grupy grafów i w jakiej kolejności mają zostać wyświetlone oraz o tym w jaki sposób to wyświetlanie ma się odbywać. Więcej informacji na temat samej aplikacji Marbles oraz Fresnel lenses anf romats można znaleźć na na stronie http://marbles.sourceforge.net/ oraz http://www.w3.org/2005/04/fresnel-info/

Jak widać istota działania jest prosta… dane pochodzą z chmury LOD (semantycznej sieci), która jest przeszukiwana przez semantyczne wyszukiwarki a następnie apliakcja Marbles dostarcza te dane do urządzenia przenośnego.

Przeglądanie mapy:

źródło: http://wiki.dbpedia.org/DBpediaMobile

DBpedia Mobile pobiera naszą aktualną pozycję (współrzędne GPS) i generuje widok otoczenia. Istniejące zasoby w rejonie współrzędnych są przedstawiane za pomocą kolorowych ikon z odpowiednimi etykietami. Wykorzystywane są do tego kategorie ontologii YAGO. Całość prezentowana jest w 14 językach w tym polski.

Po kliknięciu na dany obiekt (zasób) dostajemy tzw. summary view, czyli krótki opis obiektu pochodzący z bazy DBpedia z ewentualnym zdjęciem dostarczanym przez flickr i opiniach z bazy Revyu. Otrzymamy także listę użytkowników profili FOAF, którzy w swych opisach użyli właściwości foaf:based near - czyli ludzi, którzy mieszkają w okolicy. Istnieją dodatkowe dwa widoki: photo view oraz full view. Pierwszy z nich dostarcza dodatkowe zdjęcia a drugi pokazuje kompletna listę właściwości skojarzonych z wybranym obiektem.

Filtrowanie mapy:

Istnieją dwie możliwości zmiany widoku mapy. Pierwsza z nich – Simple Filter – umożliwia wybranie jednego lub kilku typów wyświetlanych obiektów na mapie. Drugi z nich SPARQL Filter umożliwia za pomocą polecenia CONSTRUCT stworzyć odpowiedni graf, na podstawie którego zostanie wygenerowana mapa (opcja dla użytkowników bardziej zaawansowanych : ) ).

źródło: http://wiki.dbpedia.org/DBpediaMobile

Publikacja własnych danych:

źródło: http://wiki.dbpedia.org/DBpediaMobile

Aplikacja umożliwia edycję danych znajdujących się na mapie. Każdy zalogowany użytkownik edytuje swój własny graf, który wykorzystywany jest później przy wyświetlaniu mapy. Można dodawać zdjęcia, recenzje oraz własne lokalizacje.
Przetestowałem wersje demonstracyjną (jakkolwiek to nazwać) i niestety po kliknięciu w wybrany obiekt informacji praktycznie nie ma. W opcji full view dostajemy kilka właściwości lecz są one trochę bezużyteczne. Nie miałem okazji przetestować opisywanej aplikacji na urządzeniu, więc jeśli ktokolwiek taki by się znalazł i miał jakieś ciekawe doświadczenia, zachęcam do napisania o tym w komentarzach poniżej!

Zapraszam na stronę aplikacji gdzie można skorzystać opcji Try it! : ) – http://wiki.dbpedia.org/DBpediaMobile

:, , , , ,

Zostaw komentarz

Spam protection by WP Captcha-Free
Szukasz czegoś?

Użyj formularza:

Jeśli nadal nie możesz nic znaleźć, napisz do mnie!

Polecane strony