Semantic web, social media – SemantycznyWeb

Semantyczne aplikacje cz. 1 – RelFinder

przez admin dnia wrz.22, 2010, w Aplikacje

RelFinder jest przykładem na to, w jaki sposób można wykorzystać semantyczne technologie takie jak RDF oraz SPARQL. Aplikacja ta (ciągle w fazie rozwoju) przetwarza grafy RDF semantycznej bazy DBPedia oraz innych i w interaktywny sposób przedstawia powiązania wybranych przez użytkownika obiektów znajdujących się w ich zbiorach. Jeśli chcemy w prosty i szybki sposób dowiedzieć się co łączy oraz czym są obiekty takie jak BMW, Audi czy Fiat lub też dowiedzieć co mają wspólnego miasta Kraków oraz Warszawa a nie chce nam się szukać informacji na wszystkie obiekty po kolei, to RelFinder może okazać się skutecznym rozwiązaniem..

RelFinder został wykonany w oparciu o Adobe Flex, co zapewniło ładny interfejs graficzny. Wymagany jest więc Flash player w przeglądarce. Tworzone drzewa powiązań są w pełni edytowalne. Istnieje możliwość wyróżnienia odpowiednich ścieżek czy też ich filtracja.

Załóżmy, że chcemy się dowiedzieć jak wyglądają relacje pomiędzy trzema technologiami: XML, RDF oraz OWL. Wpisujemy więc w polu relacji odpowiednie dane (można wpisać konkretne URL’e z bazy DBPedia, domyślnie wypełnione zostaną przez proponowane obiekty):

Wybieramy Find Relations i na naszych oczach tworzy się drzewo powiązań. Dodatkowo chcemy wyróżnić tylko tą ścieżkę, która odnosi się do technologii XML:

Na tym przykładzie bardzo dobrze widać jak połączone są interesujące nas obiekty – XML jest bazowym standardem technologii RDF, z kolei RDF jest bazowym standardem technologii OWL. Z innymi sprawa nie koniecznie musi wyglądać równie przejrzyście. Wszystko zależy oczywiście od jakości zbiorów bazy i oczekiwanych przez nas wyników. Wybierając np. Jarosława Kaczyńskiego i Alberta Einstein’a nie dostaniemy żadnej relacji albo szczątkowe powiązanie : ). Dodatkowo możemy usuwać na bieżąco określone ścieżki albo typy powiązań.

Zastosowanie aplikacji RelFinder to nie tylko zabawa ciekawskiego Kowalskiego w relacje pomiędzy obiektem A i B lecz bardziej ambitne rzeczy. Aplikacja ta doskonale sprawdziła by się w farmacji. Zakładając, że dysponujemy bogatym opisem różnych składników/leków itp. w formacie RDF opisanych odpowiednimi właściwościami, to wyszukiwanie informacji staje się niewyobrażalnie prostsze i skuteczniejsze. RelFinder przewidziało taką możliwość i umożliwia dodawanie własnych zbiorów danych:

Najważniejszy jest URI prowadzące do tzw. SPARQL Endpoint, który odpowiedzialny jest za łączenie się z bazą i wykonywanie zapytań na zbiorach danych. Na przykładzie widoczny jest adres ogólnodostępnego endpointu bazy DBPedia. Źródeł danych może być kilka.

Dodatkowo możemy wykorzystać RelFinder’a we własnych aplikacjach!  Wystarczy ściągnąć 5 plików ze stron Google Code i umieścić na swoim serwerze. RelFinder jest aplikacją typu open source.

Aplikacja dostępna jest pod tym adresem: http://relfinder.semanticweb.org/relfinder.html. W sieci możemy znaleźć również publikacje na temat RelFInder’a oraz kilka projektów wykorzystujących opisywaną aplikację do wyszukiwania informacji : ). Bardziej szczegółowe informacje, przykłady i linki do wspomnianych publikacji można otrzymać odwiedzając oficjalna stronę aplikacji…

:, , ,

1 Comment for this entry

  • apohllo

    Próbowałem użyć, ale niestety serwis działa wolno (wiem, lecą setki zapytań do DBpedii) ale również kiepsko. Dałem „information extraction” i „yago” i nic nie wyskoczyło, a bez wątpienia ontologia YAGO powstała jako wynik ekstrakcji informacji i ma być pomocna w jej realizacji.

Zostaw komentarz

Spam protection by WP Captcha-Free
Szukasz czegoś?

Użyj formularza:

Jeśli nadal nie możesz nic znaleźć, napisz do mnie!

Polecane strony