Semantic web, social media – SemantycznyWeb

MSemantic – semantyczny e-Commerce w Magento

przez admin dnia wrz.21, 2010, w Ogólnie

Odpowiednie oprogramowanie do prowadzenia sklepu internetowego to podstawa biznesu w internecie. Przez ostatnie kilka lat wybór gotowych rozwiązań typu E-Commerce znacznie się powiększył. Popularne jeszcze kilka lat temu platformy sklepowe takie jak osCommerce czy Zen Cart przechodzą powoli na emeryturę a pierwsze skrzypce grają takie narzędzia jak PretaShop, Magento czy WordPress z modułem e-Commerce. Warto jednak zastanowić się nad możliwościami opisu produktów znajdujących się w sklepie w sposób najnowocześniejszy czyli semantyczny oraz odpowiednim pod kątem najnowszych „trendów” SEO (Search Engine Optimization). W oprogramowaniu Magento zaimplementowano rozszerzenie o nazwie MSemantic, które wykorzystuje dobrodziejstwa ontologii Good Relations

Dodatek ten w sposób automatyczny generuje znaczniki RDFa ze słownika ontologii Good Relations dla sklepu internetowego działającego na platformie Magneto. W jakim celu to robi ? Trochę na ten temat pisałem w poście pt. „SEO Web 3.0 – pozycjonowanie przy użyciu RDFa, Microformats i ontologii”. Ontologia Good Relations służy do opisu produktów, ich cen i informacji na temat organizacji w sposób odpowiedni dla semantycznej sieci www, czyli w sposób umozliwiający wykorzystywanie opisanych danych przez różne semantyczne aplikacje działające w chmurze LOD (Linked Open Data) (trochę dziwnie to brzmi ale rzeczywiście o to mniej więcej chodzi : ) ).

Na oficjalnej stronie Magento można przeczytać jakie są zalety rozszerzenia MSemantic. Do niektórych z nich można zaliczyć:

  • automatyczne powiadamianie wyszukiwarek internetowych
  • udowodnione korzyści SEO (serwis firmy Best Buy, który odnotował 30% wzrost ruchu)
  • generowanie opisów dla Yahoo oraz Rich Snippetów Google

Dodatek ten jest w 100% darmowy i można go pobrać na oficjalnej stronie Magento.

Bardziej szczegółowy opis ontologii Good Relations zostanie zaprezentowany niebawem w najbliższych artykułach, a jeśli ktoś ma chęci i czas to zapraszam do przestudiowania oficjalnej dokumentacji na stronie ontologii Good Relations : )

:, , , ,

Zostaw komentarz

Spam protection by WP Captcha-Free
Szukasz czegoś?

Użyj formularza:

Jeśli nadal nie możesz nic znaleźć, napisz do mnie!

Polecane strony