Semantic web, social media – SemantycznyWeb

Microdata w HTML5 – alternatywna dla RDFa i microformats ?

przez admin dnia wrz.20, 2010, w Ogólnie

Wraz z rozwojem najnowszej wersji języka World Wide Web (HTML 5) pojawiła się możliwość umieszczania bezpośrednio w kodzie strony ustrukturalizowanych danych, czyli tzw. „danych w postaci mikro” czyli Microdata. Dla niektórych to nic innego jak dodatkowa możliwości tagowania treści strony – nic bardziej mylnego. Ja bym ten „dodatek” dla webmasterów/webdeveloperów/blogerów nazwał  „semantyką dla leniwych”, czyli najszybszą możliwość umieszczania danych o danych na stronie www. A co na to Google ? Co ma wspólnego standard RDFa oraz znaczniki Microformats z Microdata ?

W poście pod tytułem „Rich Snippets – efektywniejsze SEO ?” pisałem, że wyszukiwarka Google wprowadziła tzw. Rich Snippety, czyli możliwość uwzględniania w wynikach wyszukiwania strukturalnych danych ze strony www. Strukturalne dane były do tej pory umieszczane za pomocą standardu RDFa oraz mikroformatów. Wraz z rozwojem najnowszej wersji HTML pojawiła się kolejna, czyli trzecia możliwość tworzenia takich danych. Umożliwia to Microdata. Microdata to nic innego jak zbiór odpowiednich znaczników, które podobnie jak wspomniane wcześniej technologie, dążą do przedstawiania danych w postaci obiekt-własność-wartość. Oto dwa przykłady, które trochę wyjaśnią o co chodzi:

<section itemscope>
<h1 itemprop="name http://przyklad.pl/fn">Kundel</h1>
Kundel to bardzo miły pies, którego najczęstsze kolory to <span
itemprop="http://przyklad.pl/color">biały</span> oraz <span
itemprop="http://przyklad.pl/color">czarny</span>.
</section>

Powyższy opis jest jednak bezwartościowy gdyż nie da się go w żaden sposób użyć przez innych użytkowników w swych aplikacjach, gdyż opisywany obiekt (item) nie posiada typu, który powinien być wskazany przez odpowiedni adres adres URL (pod nim można również umieścić odpowiednią ontologię używaną w opisie):

<section itemscope itemtype="http://przyklad.pl/ontologia/animals#dog">
<h1 itemprop="name http://przyklad.pl/fn">Kundel</h1>
Kundel to bardzo miły pies, którego najczęstsze kolory to <span
itemprop="http://przyklad.pl/color">biały</span> oraz <span
itemprop="http://przyklad.pl/color">czarny</span>.
</section>

Format Microdata podobnie jak pozostałe dwa umożliwia nam opisywanie wydarzeń (Events), ludzi (People), organizacji (Organization), recenzji (Reviews), przepisów (Recipes), produktów (Products). Opis w formacie Microdata jest bardzo zbliżony do tego wykorzystywanego przez pozostałe dwa formaty. Na anglojęzycznej Wikipedii możemy przeczytać, że Microdata jest pewnym uproszczeniem standardu RDFa. Na stronach „Google dla Webmasterów” możemy porównać przykładowe opisy jakiegoś obiektu w tych trzech formatach. Różnice występują tylko w składni. Idea opisu pozostaje identyczna.
Przykładowo chcąc opisać dzisiejszy koncert Sting’a na nowo otwartym stadionie Euro 2012 w Poznaniu można by to zrobić w następujący sposób:

<div itemscope itemtype="http://data-vocabulary.org/Event">
<a href="http://www.sport.com/events/nowystadionwpoznaniu" itemprop="url" >
<span itemprop="summary">Koncert Sting'a w Poznaniu</span>
</a>
<img itemprop="photo" src="sting.jpg" />
<span itemprop="description">Z okazji otwarcia stadionu na Euro 2012 w Poznaniu zagra gościnnie gwiazda światowej sceny muzycznej - Sting!</span>
Kiedy:
<time itemprop="startDate" datetime="2010-09-20T19:00-08:00">Oct 15, 7:00PM</time><time itemprop="endDate" datetime="2010-09-20T19:00-08:00">Oct 15, 9:00PM</time>
Gdzie:
<span itemprop="location" itemscope itemtype="http://data-vocabulary.org/​Organization">
<span itemprop="name">Stadion w Poznaniu</span>
<span itemprop="address" itemscope itemtype="http://data-vocabulary.org/Address">
<span itemprop="street-address">Sportowa 16</span>,
<span itemprop="locality">Poznań</span>,
<span itemprop="region">PL</span>
</span>
<span itemprop="geo" itemscope itemtype="http://data-vocabulary.org/​Geo">
<meta itemprop="latitude" content="45.884945"></meta>
<meta itemprop="longitude" content="-145.444446"></meta>
</span>
</span> Kategoria: <span itemprop="eventType">Koncert</span>
</div>

Google na swoim blogu 11 marca 2010 ogłosiło wykorzystywanie tego formatu do wyświetlania strukturalnych danych ze stron www w swoich SERP’ach. Oczywiście wszystko jest dopiero w fazie początkowej i nikt nie gwarantuje, że jeśli ktoś stosuje takie dane na swojej stronie to wyszukiwarka te dane wyświetli w swoich Rich Snippet’ach.

Jak widać wyszukiwarka Google poważnie podchodzi do strukturalnych danych w swoich SERP’ach co może mieć wpływ na widoczność strony oraz jej użyteczność (Web usability). Co ciekawe parę miesięcy temu Google ogłosiło wykupienie Metaweb a z nią jej bazy wiedzy Freebase. Google wierzy, że jej zasoby będą nieodzownym źródłem wspierającym tworzenie jak najbardziej relewantnych wyników zapytań wprowadzanych przez użytkowników do wyszukiwarki, ale o tym może w kolejnym poście…

:, , , , ,

Zostaw komentarz

Spam protection by WP Captcha-Free
Szukasz czegoś?

Użyj formularza:

Jeśli nadal nie możesz nic znaleźć, napisz do mnie!

Polecane strony