Semantic web, social media – SemantycznyWeb

Natywny RDF/RDFa w systemie CMS Drupal

przez admin dnia kwi.03, 2010, w Ogólnie

Wersja 7  popularnego systemu zarządzania treścią o nazwie Drupal, wprowadza w pełni natywną funkcjonalność RDFa.

Czy to oznacza początek semantycznych systemów CMS ? Obstawiam, że tak. Przełom roku 2010/2011 powiniem zaowocować „wysypem” implementacji semantycznych technologii w innych bardzo znanych systemach zarządzania treścią takich jak WordPress czy Joomla…

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie tego systemu, wykorzystano między innymi słowniki takich ontologii jak FOAF, SIOC, SKOS czy Dublin Core. Mapowania zapisywane są w odpowiednich tablicach modułów i są w pełni edytowalne w podobny sposób co formularze czy linki.

W innych systemach zarządzania treścią np. WordPress czy Joomla, nie wykorzystywano do tej pory na taka skalę możliwości semantycznych technologii. Patrząc na listę pluginów systemu WordPress widać zaledwie dwa, wykorzystujące takową możliwość. Pierwszy z nich to wp-RDFa, który korzysta z ontologii Dublin Core i FOAF. Drugi to Image Licenser, który taguje w odpowiedni sposób pliki graficzne wykorzystując do tego RDFa. Natywna funkcjonalność jest jednak o wiele lepsza niż plug-in. Przeszukując dodatki dla systemu Joomla nie znalazłem żadnego, który by wykorzystywał omawiane technologie.

Jakie są zalety wykorzystania takiego „semantycznego tagowania” za pomocą Drupal ? Na pewno przekształcenie swojej strony w stronę typu machine-readable. Strona staje się cześcią projektu Linked-Data. Twoje dane staja się możliwe do wykorzystania przez semantyczne aplikacje. Strona staje się bardziej widoczna w wyszukiwarkach takich jak Yahoo czy Google (przykład Search Monkey czy Rich Snippets).

Kierunek jaki obrał Drupal w implementowaniu nowinek, jest jak najbardziej pożądany dla użytkowników sieci Web 3.0.  Dla użytkowników systemu WordPress, którzy nie są w temacie, fakt ten zapewne nie skłoni do myślenia. Ci drudzy na pewno częściej będą sięgać po Drupal a nie WordPress…

Działanie systemu Drupal z wykorzytsaniem technologii Web 3.0 można podejżeć na filmiku poniżej:

Reblog this post [with Zemanta]
:, , , , ,

3 Comments for this entry

 • Tomasz

  Świetna strona, piszesz naprawdę o ciekawych sprawach, wręcz nowinkach w polskiej sieci. Jednak kurczaki, ja mam pewną bolączkę z twoją stroną – te ciemne kolory. To naprawdę męczy oczy, aż muszę mróżyć czytając treść.
  Jedynym sposobem jest ctrl+a, to trochę ułatwia odbiór.
  Nie myślałeś o przerobieniu strony na jasne tło i ciemne litery? Ciekawy jestem zapatrywań innych osób w tym temacie. Możesz popytać znajomych, albo prościej: zrób wpis i niech się ludziska w komentarzach wypowiedzą.
  I dzięki za świetną robotę! Pomimo ctrl+a warto posiedzieć na twojej stronie :-)

 • Maciej

  Chętnie zobaczę jak drupal to robi. Teraz sam muszę modyfikować template’y w CMSach by co nieco wspierały, albo szukać pluginów, np. wp-rdfa do wordpressa.

  Jest lipiec, czy możesz wyszczególnić znanych Ci producentów i konsumentów RDFa ? (poza google, searchmonkey i drupalem)

  ps. zgadzam się, czarne tło jest słabym wyborem, trudno się czyta, szczególnie jak korzystasz z ekranu monitora do czytania przez cały dzień.

 • Paweł

  Witam.
  Ja z kolei uważam, że białe litery na czarnym tle czyta się 100x lepiej, nie bije blaskiem po oczach i dłużej można pracować przy kompie. Zresztą tak jak się często pracuje nad kodem – czarne tło, kolorowe litery.

  Także dla mnie kolorystyka sprzyja wygodnemu czytaniu.

  Pozdrawiam!

Zostaw komentarz

Spam protection by WP Captcha-Free
Szukasz czegoś?

Użyj formularza:

Jeśli nadal nie możesz nic znaleźć, napisz do mnie!

Polecane strony