Semantic web, social media – SemantycznyWeb

Rich Snippets – efektywniejsze SEO ?

przez admin dnia mar.07, 2010, w Ogólnie

W poście dotyczącym pozycjonowania w sieci Web 3.0 napisałem, że już prawie rok temu Google i Yahoo wprowadziły do swego algorytmu wyszukiwania ustrukturalizowane dane znajdujące się na stronach www. Dane te to wspomniane wcześniej znaczniki microformats oraz RDFa. Wykorzystanie ich w wynikach wyszukiwania Google nazwało Rich Snippets. Czy mają one (będą mieć) jakiś wpływ na pozycję konkretnej strony w wyszukiwarce ?

Jako rzecze Google na swojej stronie dla webmasterów strukturalne dane ułatwiają korzystanie z internetu, pomagają w zrozumieniu treści strony oraz dzięki nim może być ona lepiej zaprezentowana w wynikach wyszukiwania. Jeśli użytkownik napotka stronę ze snippetami w wyszukiwarce, może na nich znaleźć więcej informacji, które go interesują bez wchodzenia na konkretną stronę dzięki czemu zostanie niejako zachęcony do dalszej penetracji.

Co z tego wynika ? Można dzięki temu osiągnąć wzrost CTR (click-through rate), spadek Bounce Rate, zwiększyć ruch na stronie. Jest to jedna z idei SEO. Jeśli chodzi o samą pozycję w wyszukiwarce to na stronach Google dla Webmasterów możemy się dowiedzieć, że:

Marking up your data for rich snippets won’t affect your page’s ranking in search results

Rich Snippets w praktyce:

Opisywać możemy następujące elementy (na dzień dzisiejszy tylko w języku angielskim) za pomocą microformats albo RDFa (bez znaczenia, który sposób wybierzemy):

  • reviews
  • people profiles
  • business listings
  • events

Przykładowy opis z wykorzystaniem microformats:

<div class="hreview-aggregate">
<div class="item vcard">
<h1 class="page-title fn org">Pizza My Heart</h1>
...
<span class="count">7</span> reviews
<span class="pricerange">Under $10 peer entre</span>
</div>
</div>

Te same informacje zapisane przy użyciu RDFa:

<div xmls:v="http://rdf.data-vocabulary.org/#" typeof="v:Review-aggregate">
<div rel="v:itemreviewed">
<span typeof="v:Product">
<h1 property="v:name">Pizza My Heart</h1>
<span property="v:count">7</span> review
<span property="v:pricerange">Under 10$ per entree</span>
</div>
</div>

Ktoś kto umieści na swojej stronie dane zapisane w ten sposób może je przetestować pod adresem: http://www.google.com/webmasters/tools/richsnippets?. Narzędzie to pokaże jak wprowadzone dane prezentowałyby się w wyszukiwarce. Dodanie na stronę takich danych nie gwarantuje jednak pokazywanie ich w wynikach wyszukiwania. Algorytm Google pokazuje je tylko wtedy kiedy uzna, że są one przydatne użytkownikowi. Można też poinformować Google o dodaniu strukturalnych danych na stronie pod adresem http://www.google.com/support/webmasters/bin/request.py?contact_type=rich_snippets_feedback wypełniając formularz.

Przeglądając opinię osób, które zdecydowały się na taką formę opisu danych na stronie nie zauważyłem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie postawione na początku. Oto kilka wypowiedzi z różnych list dyskusyjnych:

(…) So, in my mind, it appears that while we saw a benefit from the implementation of rich snippets, we subsequently saw some kind of penalty or filter applied against us because we increased traffic too much – all through a technique that Google are encouraging people to use.

(…) I’ve just got to think something else is going on with that traffic drop. I’ve seen several site that added RDFa mark-up and weren’t hurt at all – in fact, they were helped, as was your initial experience.

(…) no noticeable changes to existing traffic trends.

Tak czy inaczej warto mieć w kręgu zainteresowań temat Rich Snippets, Microformats oraz RDFa. W przyszłości zapewne coraz więcej rozwiązań będzie zaimplementowanych w wyszukiwarkach, które będą wykorzystywały semantyczne znaczniki na stronach www. Jak to wpłynie na jej optymalizację w wyszukiwarkach ? – czas pokarze.

:, , , ,

2 Comments for this entry

Zostaw komentarz

Spam protection by WP Captcha-Free
Szukasz czegoś?

Użyj formularza:

Jeśli nadal nie możesz nic znaleźć, napisz do mnie!

Polecane strony