Semantic web, social media – SemantycznyWeb

Bueda – semantyczny optymalizator tagów

przez admin dnia mar.06, 2010, w Ogólnie

Tagi na stronach typu UGC (User Generated Content) odpowiedzialne są za sprawy „organizacyjne”. Podając je kierujemy czytelników do odpowiednich stron z treścią. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że tagiem tak na prawdę może być wszystko. Zaleta ta z punktu widzenia Semantic Web jest jednak tak na prawdę dużym minusem. Różne tagi mogą mówić o tej samej rzeczy, na dodatek często pojawiają się z ozdobnikami, spacjami, w formie tajemniczych skrótów. Pojawia się problem redundancji i mało efektywnego przekazu informacji.

Narzędziem, który postanowił z tym walczyć jest projekt o nazwie Bueda. Bueda wykorzystując analizy semantyczne, tagi generowane przez użytkowników oraz istniejące ontologie dostarcza użytkownikowi informacji, które mogą być wykorzystane w celu sensownej kategoryzacji, rekomendacji, optymalizacji wyszukiwania czy też dotarcia do odpowiedniej grupy docelowej w ogłoszeniach, reklamach…

Bueda oferuje API, za pomocą którego developer może otrzymać „czyste” tagi z wprowadzonej wcześniej „mieszanki brudnych tagów” . Chodzi o to, aby odzwierciedlały one jak najdokładniej to co się pod nimi kryje. W efekcie otrzymujemy wzrost efektywności serwisu oraz zadowolenie czytelników.

Bueda API jest darmowe ponieważ cały projekt jest jeszcze w fazie beta. W przyszłości ma stać sie płatne. Ograniczenie nałożone na wersję beta jest takie, że aby otrzymać API key musimy ustawić się w kolejce oczekujących oraz maksymalnie w ciągu miesiąca możemy wysłać 10,000 żądań. W odpowiedzi na żądanie API oferuje dane w formacie JSON (JavaScript Object Notation). JSON to popularny w internecie lekki format wymiany danych niezależnym od konkretnego języka programowania. W porównaniu do języka XML, oferuje on łatwiejszy i szybszy dostęp do danych z poziomu JavaScript.

Każdy kto chce zobaczyć Buedę w akcji może to zrobić tutaj.

Jeśli jesteś biegły w języku angielskim zobacz wywiad z Vasco Pedro (CEO Buedy). Mówi w nim między innymi o znaczeniu portugalskiego słowa „Bueda”, ontologiach, przyszłości wyszukiwania informacji online:

:, , , ,

Zostaw komentarz

Spam protection by WP Captcha-Free
Szukasz czegoś?

Użyj formularza:

Jeśli nadal nie możesz nic znaleźć, napisz do mnie!

Polecane strony