Semantic web, social media – SemantycznyWeb

Semantyczne technologie na stronach BBC

przez admin dnia lut.21, 2010, w Ogólnie

Brak integracji zawartości strony na poziomie danych czyni ją kłopotliwą do użycie w różnych kontekstach. Przykładowo korzystając z informacji na jakiejś prostej stronie (która w żaden sensowny sposób nie jest powiązana z innymi) o tym kto gra główną rolę w filmie „M jak Miłosć”, nie możemy powiedzieć w jakich innych filmach ta sama osoba również odgrywała podobna rolę. Mając do dyspozycji połączenie z jakąś sensowną bazą danych z odpowiednio oznaczonymi polami już jest lepiej. A co by było gdyby wykorzystać do rozwiązania tego problemu technologie semantyczne, bazy wiedzy, skierowane grafy RDF i najlepiej wnioskujących agentów oprogramowania ? Wtedy nic by już nie trzeba było robić tylko kazać swojemu agentowi wyszukać potrzebne nam informacje. Tak dobrze jeszcze nie jest ale zbliżamy się do tej wizji, można powiedzieć w trochę ślimaczym tempie ale jednak…

Jako dość aktywny użytkownik internetu nie zauważyłem, że już w 2007 roku serwis Brytyjskiej Korporacji Nadawczej BBC postanowił rozwiązać problem małej użyteczności swojego serwisu przez integracje oferowanych danych z wykorzystaniem technologii semantycznych. Udostępnianie informacji o nowych artykułach za pomocą kanałów RSS i innych nie rozwiązuje opisanego wyżej problemu. Otrzymując informację o dodaniu nowego artykułu nie możemy pogrupować tych artykułów np. wg interesującej nas tematyki. Serwis BBC postanowił stworzyć osobne „podserwisy” tematyczne, w których każda podstrona posiada swój unikalny identyfikator oraz opis zawartości za pomocą skierowanych grafów RDF, do których każdy może się odwołać. Dodatkowo serwis BBC korzysta z zewnętrznych zasobów takich jak DBPedia i innych, które również są opisane za pomocą grafów RDF. Fakt ten można wykorzystać do tworzenia aplikacji wykorzystujących zewnętrzne zasoby semantyczne do tworzenia najróżniejszych aplikacji. Jest to jak najbardziej droga w kierunku semantycznej sieci www.

Z przykładowych „podserwisów” jakie oferuje stacja to BBC Programmes, gdzie każdy program stacji posiada swój unikalny identyfikator i podstronę, na której możemy zgłębiać nasze wyszukiwanie. Kolejnym jest BBC Music, w którym informacje na temat granych przez stacje artystów pochodzą dodatkowo z zewnętrznych zasobów takich jak Wikipedia, Musicbrainz. BBC Wildlife Finder oferuje nam szczegółowy opis różnych gatunków, których zainteresowanie wykazywała stacja. Dane na ich temat pochodzą z serwisów takich jak: Wikipedia, WWF Wildfinder, IUCN Red List of Threatened Species, EDGE of Existence programme, Animal Diversity Web.

BBC Wild FInder

BBC Wildlife Finder

Dodatkowo programiści zaimplementowali opcje wyszukiwania nazwaną Search+, która w wyniku zwraca najbardziej odpowiednia zawartość pochodzącą nie tylko z bbc.co.uk ale także z zewnętrznych źródeł wymienianych już wcześniej.

Poza wzrostem użyteczności całego serwisu otrzymujemy więc dobre API do tworzenia różnych aplikacji no i zadowolenie użytkownika z możliwości wykorzystania oferowanych informacji w innym nich dotychczas świetle.

:, , ,

Zostaw komentarz

Spam protection by WP Captcha-Free
Szukasz czegoś?

Użyj formularza:

Jeśli nadal nie możesz nic znaleźć, napisz do mnie!

Polecane strony